Welcome

Java Programcılarının Hali

Geçenlerde Yakov Fain’in 5 java developer ile yaptığı mülakatlarla ilgili yazısını ve gelen yorumları ilgiyle okudum. Fain, görüştüğü kişilerin kendilerini 5-8 yıllık tecrübeli denebilecek Java geliştiriciler olarak tanımladıklarını belirtiyor. Ancak bu yazılımcıların yapabildiklerinin genel manada Spring, Hibernate gibi frameworklerin xml dosyalarının konfigürasyonu, java nesnelerinin veritabanına map edilmesi ve bunların sistemde birbirleri ile entegrasyonu ile ilgili ayarlardan ibaret olduğunu belirtiyor. Yazıya gelen yorumlardan bazılarında da Hibernate’deki lazy problemine çözüm üretirken, lazy ihtiyacının ne olduğunu, bunun nasıl çalıştığını tam manası ile kavrayamamış programcılardan bile bahsediliyor.

Zaman zaman çalıştığım şirketteki iş görüşmelerine bende katılıyorum. Malesef yukarıda tasvir edilen tablo bizim için de geçerli. Çoğu yazılım geliştirici arkadaşımız kendilerini Java, Spring, Hibernate gibi konularda tecrübeli ve deneyimli olarak nitelemelerine rağmen, görüşmelerde çoğunlukla bu konularla ilgili temel bazı sorularıma tatmin edici cevaplar alamadığımı belirtmeliyim.

Bazı arkadaşların hemen, mülakatlarda Spring, Hibernate gibi teknolojiler üzerinde çok durulmaması gerektiğini, önemli olanın temel mühendislik ve programlama kabiliyetlerini sorgulamak olduğunu dillendirdiklerini duyar gibiyim. Salt teknoloji odaklı bir sorgulamayı bende tasvip etmiyorum, ve bu tür kütüphane ve frameworklerin sağlam bir eğitime sahip yazılım geliştiriciler tarafından makul bir zaman içerisinde öğrenilip, projelerde başarılı biçimde uygulanabileceğini kabul ediyorum.

Ancak bu gibi framework ve kütüphanelerde java ve yazılım dünyasında karşılaşılan problemlere üretilen çözümlerin genel yapıları, uygulanan tasarım kalıpları, iyi pratikler ve dil kalıpları hakkında konuşarak mülakat sürecinde karşımızdaki kişinin mühendis ve teknik kimliği, bilgi ve deneyimleri hakkında sağlıklı bir fikir sahibi olmak mümkündür. Burada dikkat edilmesi gereken husus mülakatta bu framework ve kütüphanelerin kullanım biçimleri, spesifik API’leri düzeyinde konuşmaktan uzak durmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.