Welcome

İstanbul Spring Sunumu

Bu hafta başında İstanbul Swiss Hotel’de SpringSource’dan Michael Isvy’nin “Spring: from prehistoric times until today” başlıklı konuşmasına katıldım. SpringSource 21-24 Temmuz tarihleri için İstanbul’da Core Spring Eğitimi düzenlemiş. Sanırım buralara kadar gelmişken hem İstanbul’daki Spring kullanıcılarını bir araya getirelim, hem de Spring hakkında sunum yapalım demişler.

Michael sunumuna Dependency Injection’dan, bunun hangi problemlere çözüm ürettiğinden bahsederek başladı. Ardından AOP ve Spring’in aspect oriented programlamaya yaklaşımı üzerinde durdu. Spring AOP ile, uygulama genelini çapraz kesen problemlerin nasıl modüler bir biçimde çözülebileceğini basit bir örnek uygulama ile gösterdi. Bu arada Spring Tool Suite’in AOP ile programlama yaparken sağladığı kolaylıkları da kısaca görme fırsatımız oldu. Son olarak da yaklaşan Spring 3.0 sürümü ile gelen yeniliklerden bahsetti.

Sunumda gördüğüm ve diğer bazı blog benzeri kaynaklardan anladığım kadarı ile Spring 3.0 öyle muazzam yenilikler ve değişikliklerle gelmiyor. Belki de en önemli değişiklik artık Java 5’e geçiliyor olması diyebiliriz. Bean konfigürasyonlarının tamamen programatik yapılabilmesini hedefleyen JavaConfig projesinin, Spring ana projesine dahil edilmesi de başka bir yenlik. Bunların yanı sıra REST desteğinin de kapsamlı biçimde sunuluyor olması Spring 3.0’ın önemli özelliklerinden diyebiliriz. Java 1.4’ün yanısıra, Spring MVC ile web arayüzü programlamada kullanılan inheritance yaklaşımı da artık tamemen terk ediliyor. Bu alanda anotasyon tabanlı bir konfigürasyon yaklaşımı kabul görmüş durumda.

Aslında SpringSource ekibi anonslarında İstanbul Spring Kullanıcıları Grubu’na da bir başlangıç yapmaktan bahsediyorlardı, ancak toplantı boyunca SpringSource ekibinden ne Alexandra Jennings, ne de Michael Isvy bu konuda herkese yönelik bir açıklamada bulunmadılar. Benim de toplantıya katılım amacım, Spring 3.0 ile ilgili yeni ne var ne yok öğrenmekten çok İstanbul veya belki Türkiye genelinde Spring Kullanıcıları ile ilgili böyle bir oluşum için neler yapılabilir kendileri ile konuşmaktı. Kendilerine zaman zaman CETÜRK ile birlikte Türkiye genelinde, Spring ve diğer kurumsal Java teknolojileri içerikli ücretsiz organizasyonlar yaptığımızdan bahsettim. Benzer aktiviteleri beraber düzenlemeyi, SpringSource ekibinden de bu aktivitelere konuşmacıların katılmasını önerdim. Bu konularda Alexandra’dan olumlu cevaplar aldım diyebilirim. Önümüz yaz ortası ve yakında Ramazan ayı başlıyor, bu tür aktiviteler için çok uygun bir dönem değil, ama Eylül ayının sonlarından itibaren Spring ve Java teknolojilerinde dolu dolu bir organizasyon için kolları sıvamayı düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.