Welcome

Sahi JAAS’a Ne Oldu?

Java Developer’s Journal’in bu haftaki sayısında “Whatever Happened To JAAS” başlıklı bir makale dikkatimi çekti. JAAS, java runtime security üzerinde bina edilmiş bir kimliklendirme ve yetkilendirme framework olarak uzun zamandır kurumsal java dünyasında; ancak ilk çıktığından bu yana istenilen ilgi ve alakayı görebilmiş değil. Bunun sorumlusu ise tabi ki Java spesifikasyonlarını oluşturan komiteler. Ne JEE ve EJB, ne de JAAS’ın kendi spesifikasyonları tam manası ile kurumsal uygulama geliştiricilere cevap verebilecek bir olgunluğa şu zamana kadar erişemediler. Birbirleri arasında da eksiklikler ve uyumsuzluklar da şu zamana kadar hep süregeldi.

Kurumsal java teknolojileri ile yazılım geliştiren bizlerden kaçımız acaba uygulamalarımızda JAAS’ı kullanıyoruz. Web uygulaması geliştirenler için Servlet spesifikasyonu kendi başına güvenlik ihtiyaçlarının kimliklendirme ve basit de olsa yetkilendirme kısımlarına bir cevap bulmaya çalışmış. JAAS’ı kendi bünyelerine dahil etmeye çalışan container üreticileri ise spesifikasyonlardaki açıklardan dolayı kendilerine özgü çözümler üretmişler. Uygulamanızı container’ın sağladığı güvenlik kabiliyetlerinden yararlanarak geliştirmek istediğiniz vakit Java’nın “write once run everywhere” sloganı da sizin için geçersiz hale gelmiş oluyordu. Gerçi JEE dünyasında spesifikasonylardaki bi eksiklikler ve çelişkilerden dolayı “write once, debug everywhere” daha anlamlı bir slogan olur.

Neyse konumuza geri dönelim, makalede JAAS’ı toparlamaya, nereydese Java 1.3.1’den bu yana çözüm bulunamamış problemlerine çözüm bulmaya çalışan yeni bir spesifikasyondan bahsediliyor. JSR-196 sanırım JEE 6 spesifikasyonun içerisinde dahil edilmiş. Güzel ama kurumsal java geliştiricileri yıllardır filter tabanlı kendi in-house çözümleri ile baş başa bırakıldıktan sonra biraz geç değil mi? Ayrıca bu alanı gayet başarılı biçimde dolduran Spring Security gibi framework’ler de mevcutken JSR-196’nın Subject, Principal ayrımı gibi problemlere cevap arama gayretleri, sanırım büyük resimde yine bizleri tatmin edici kapsamlı bir çözüm ortaya çıkmayacak izlenimi veriyor. Web container security ve JAAS kurumsal java geliştiricilerin gözdesi olabilir mi? Pek sanmam, ama zaman içinde bunu hep beraber göreceğiz…