Welcome

Spring 3.2 Sürümü Çıktı, Spring 4 Yolda…

Aslında Spring 3.2.0 sürümü Aralık 2012’nin ortalarında çıktı. Biz de projelerimizde Spring 3.2 ile çalışmaya başladık. Spring’in farklı sürümler arasındaki geçişleri yönetme başarısı burada da devam ediyor. Spring 3.x serisi içerisinde herhangi bir problem yaşamadan upgrade’ler yapabiliyorsunuz. Hatta bu geçişler 1.x’den 2.x’e daha sonrasında 3.x’e de hemen hemen aynı kolaylıkta oldu diyebilirim. Herhangi bir framework’ün, özellikle de kurumsal java uygulamalarında bu kadar yaygın kullanılan bir framework’ün sürümler arasında uyumluluk göstermesi çok önemli ve proje ekibi için de güven verici diyebiliriz. Ocak 2013’ün son haftasında 3.2.1 bakım sürümü ile Spring’in 3.2 serisinin “kemale” erdiğini söyleyebiliriz. Zaten bu yönde bir sinyal de Jürgen Höller’in blogunda Spring 4 anonsu ile gelmişti.

Evet, Spring için artık yol haritası belli oldu. Bir sonraki sürümde Java 8’in ve JEE 7 spesifikasyonunun ana teknolojilerinin desteklenmesi başlıca hedefler olarak deklere edildi. JEE 7 ile gelen bu teknolojik yenilikler den bizce en önemlileri JPA2.1 ve Servlet 3.1 spesifikasyonları olarak görülüyor. Tabi bu yol haritasındaki diğer bir dikkate değer konu başlığı da Groovy deseği. Groovy’nin uçtan uca kurumsal uygulama geliştirme dili olarak kullanılmasını sağlayacak adımlar Spring 4 ile birlikte atılacak. Groovy’nin diğer dinamik dillerle kıyaslandığında en öne çıkan yanı Java diline sintaktik benzerliği diyebiliriz. Geliştiriciler için fazladan bir efor sarf etmeden Java platformu içerisine entegre dinamik bir dile araç setlerinde sahip olamak güzel birşey. Dinamik ve JVM dillerinin gün geçtikçe popülerleştiği ortamda Spring’in tercihini Groovy’den yana yapması dikkate değer, ve bakalım Spring kullanıcıları için bu tercih neler getirecek…

Spring 4’ün yol haritasında dikkate değer diğer bir nokta ise “conversation” desteği ile ilgili yine herhangi bir madde olmaması. Seam ve Webflow çekişmesinin yaşandığı günlerde gündeme gelen ve Spring’in içerisine dahil edilmesi beklenen “conversation scope” kabiliyeti uzun zamandır erteleniyor. Aslında Hibernate’in lazy ilişkileri ele alma yönteminden kaynaklanan bu ihtiyaç, UI teknolojilerindeki gelişmeler ve yeni nesil RIA frameworkleri de göz önüne alındığında gün geçtikçe önemini yitiriyor diyebiliriz. Spring JIRA’da bu konu ile ilgili issue’ya baktığımızda 4.0 Backlog’a dahil edildiğini görüyoruz. Bu da bize Spring ekibi için bu konunun artık o kadar da “top priority” olmadığını işaret ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.