Welcome

Mockito’da Mock ve Spy Nesnelerin Eğitilmesi

Bir önceki yazımızda Mockito kütüphanesinin Kotlin projelerinde kullanılması üzerinde durmuştuk. Bu konuya devam edeceğiz. Ancak bu yazımızda Kotlin özelinden çıkıp Mockito’nun kullanımı ile ilgili daha genel bir konudan bahsetmek istiyorum.

Bilgidiğiniz üzere, Mockito kütüphanesi, mock ve spy nesnelerin hedef metotlarının eğitilmesi için iki farklı kullanım biçimi sunmaktadır. Bunlardan ilki, daha sık kullanılan aşağıdaki;

Mockito.when(methodCall).thenReturn(value)

when method invoked then return value” yazım biçimidir. Diğeri ise biraz daha az kullanılan,

Mockito.doReturn(value).when(mock).methodCall

daha çok void metotlar çağırıldıklarında, doNothing() diyerek birşey yapmamaları istendiğinde kullanılan, “return value when mock method invoked” yazım biçimidir.

Yukarıdaki iki kullanım biçiminden ilkinin daha çok tercih edilmesi muhtemelen metot return değeri ile ilgili derleme zamanında tip kontrolü yapılmasına imkan sağlanmasıdır. İkinci kullanım biçiminde bu mümkün olmayıp, programcının yanlışlıkla return değeri olarak metot return tipi ile uyumsuz bir değer girmesi mümkündür. Derleme zamanında yakalanamayan bu hata çalışma zamanında ortaya çıkacaktır.

Yukarıdaki farklı iki kullanım biçimi Mockito.mock() ile oluşturulan mock nesneler için fark yaratmamaktadır. Ancak Mockito.spy() ile spy yapılan nesneler için durum farklıdır. Spy nesnelerin metotları eğitilirken ilk yöntem kullanılırsa eğitim sırasında asıl metodun çağrılması söz konusu olacaktır. Bu nedenle spy yapılan nesneler için ikinci yöntem tercih edilmelidir. Ben testleri yazarken hem mock, hem de spy nesnelerin her ikisininde eğitilmesinde ikinci yöntemi kullanmaktan yanayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.