Welcome

iPhone Ne Kadar Güvenli?

iPhone Ne Kadar Güvenli?

Geçenlerde Ankara ve İstanbul’da düzenlenen bilgi güvenliği seminerlerine katıldım, konuşmacılar bilişim dünyasının değişik alanlarındaki güvenlik problemlerine değinen sunumlar yaptılar. Bunlardan birisi de iPhone’ların hacklenmesi, cep telefonu konuşmalarının, mesajlaşmaların takibi, hatta iPhone ile ortam dinlemelerinin bile yapılabilmesi hakkındaydı.

iPhone piyasaya çıkmasından itibaren kendi başına bir fenomen oldu. Hemen hepimiz iPhone’u öncelikle bir cep telefonu olarak görüyoruz ve kullanıyoruz. Ancak hepimizin bildiği gibi iPhone bir cep telefonundan çok daha fazlasını sunuyor. Aslında her iPhone kullanıcısı cebinde küçük bir bilgisayar taşıyor. Bu, ebatları küçük kendisi büyük bilgisayara her tür uygulamayı kurmak ve çalıştırmak mümkün. iPhone’un yaratıcısı Apple, bu küçük cep bilgisayarı üzerinden yeni bir iş modelini de bizlere sunuyor. İsteyen her yazılım geliştirici iPhone üzerinde çalışacak mobil uygulamalar geliştirebilir ve bunları tüm dünyadaki iPhone kullanıcılarına pazarlayabilir. Ancak bunun için uygulamaların Apple’ın “uygulama mağazası”nın vitrinine çıkması gerekiyor. Tabi mağaza sahibinin izni ile…

Mağaza sahibi vitrine koyduğu uygulamaların, iPhone kullanıcılarının güvenliğine herhangi bir zarar vermediğini garanti ediyor. Bir yandan uygulama geliştiricilerden ve kullanıcılarından komisyonunu alıyor, diğer yandan da kullanıcıların kendisi dışında başka hiçbir mağazadan uygulama satın almasına izin vermiyor. Kısacası iPhone kullanıcılarını kaba tabiri ile kendi kölesi haline getiren tezgahı bir güzel işletiyor. Ama nedendir bilinmez iPhone’un yaratıcısı bu düzende bir de açık kapı bırakmış. “Jailbreak” denilen yöntem sayesinde iPhone’lar Apple’ın kontrolü dışına çıkartılabiliyor, başka bir deyişle özgürleştiriliyor. Bu sayede Apple’ın kontrolü dışındaki uygulamaları da iPhone’a kurmak ve çalıştırmak mümkün oluyor. Tabi her özgürlüğün de bir bedeli var. Eğer jailbreak yapılmış iPhone’unuzda gerekli önlemleri almazsanız, casus yazılımların iPhone’unuza sızması işten bile değil. Jailbreak yapılmış bir iPhone’da kapının ardına kadar açık olduğunun bilinmesi gerekiyor.

Eğer iPhone’unuza casus yazılımlar sızmış ise, artık bütün konuşmalarınızın, arama kayıtlarınızın, mesajlaşmalarınızın, telefonunuzda kayıtlı bütün kişisel ve gizli bilgilerinizin başkalarının eline geçmesi mümkün demektir. Cep telefonunuza herhangi bir arama geldiğinde casus yazılım hemen bu aramayı takipteki kişiye haber edebilir. iPhone üzerindeki GPS konum bilgisinin sızdırılması ile hangi vakitte nerede bulunduğunuz takip edilebilir. Hatta iPhone’unuz bir ortam dinleme cihazı olarak bile kullanılabilir. Bütün bu duyduklarımdan sonra siz siz olun bugünlerde birileri size bir iPhone hediye etmek isterse kabul etmeden evvel bir kez daha düşünün derim.

Not: Bu yazı ilk olarak 05 Ocak 2010 tarihinde www.skyturk.net haber sitesinde yayımlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.