Welcome

Bilisim09

TBD’nin her sene organize ettiği Bilişim 2009 Kongresi’ne bu sene bende bir bildiri ile katılma fırsatı buldum. İlgi Yönelimli Yazılım Geliştirme (AOSD) ile Servis Düzeyinde Audit Loglama adlı bildiriye ve sunumuna merak edenler verdiğim liklerden erişebilirler.

Kongre ile gözlemlerime gelince, yeni açılan Rixos Ankara bu tür organizasyonlar için Ankara’daki yer problemini ortadan kaldıracakmış gibi gözüküyor. Ancak üç gün boyunca sadece öğleden sonraki oturumlarına katılabildiğim kongredeki atmosfer, gözlemlediğim kadarı ile pek olumlu bir izlenim vermedi. Malesef kongre boyunca açılan standların olduğu alanda neredeyse in cin top oynuyordu. Firmaların da kendilerini ve ürünlerini ziyaretçilere bir bakışta tanıtan stand organizasyonları yoktu. Her birinin yanına giderek detaylı biçimde kendileri ile konuşmanız gerekiyordu. Hal böyle olunca gelen ziyaretçiler de standlar arasında şöyle bir dolanıp kısa süre sonra oturumların olduğu salonlara geri dönüyorlardı.

Oturumlardaki dinleyici sayılarını da hiç tatmin edici düzeyde görmedim. Belki ilk gün sabah ki oturumlarda üst düzey devlet büyüklerinin de kongreye katılması sayıya olumlu bir etkide bulunmuştur. Ancak diğer vakitlerde katılımcı sayısı oldukça düşüktü. Sunumların yapıldığı salonlardaki teknik düzeneklerde bence yetersizdi. Böylesine büyük bir kongredeki oturumların -en azından kendi katıldıklarımın- videoya filan kaydedildiğini göremedim. Şimdilerde neredeyse bu tür etkinliklerdeki hemen her oturum kaydedilerek İnternet üzerinden daha sonra ilgilenen kimselere sunuluyor. Yine bu etkinlikerde yapılan sunumlar da site üzerinden konu ile ilgilenenlerin erişimine sunuluyor. Ancak herhangi bir TBD yetkilisinin bu sunumları konuşmacılardan istediğine ben şahit olmadım.

Kısacası Türkiye’de düzenlenen bu tür etkinlikler ne organizasyon açısından, ne de dinleyicilerin ilgisi açısından istenilen düzeyde olmuyor. Umarım ilerleyen dönemlerde yurt dışındakilere benzer etkinlikler ülkemizde de yaygınlaşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.