Welcome

NoClassDefFoundError vs ClassNotFoundException

Her ikisi de biz java programcılarının karşısına sıklıkla çıkan hatalardandır. Her ikisi de uygulamamızın runtime’da ihtiyaç duyduğu bir class’ın bulunamadığını anlatmaktadır. Ancak aralarındaki farkları bilmek sorunun ana nedenini tespit etmek ve çözüm getirmek için önemli olabilir.

NoClassDefFoundError uygulama kodunun ihtiyaç duyduğu ve derleme sırasında mevcut olan bir sınıfın runtime’da bulunamadığını veya düzgün biçimde okunamadığını veya yüklenemediğini anlatır. Bu durum ya doğrudan o sınıfın uygulamanın classpath’inde olmamasından ya da onun bağımlı olduğu başka bir class’ın yokluğundan kaynaklanıyor olabilir.

ClassNotFoundException ise String ile ifade edilen bir java sınıfının runtime’da muhtemelen de Class.forName() gibi bir metot çağrısı ile yüklenmeye çalışılırken classpath’de bulunamadığını anlatmaktadır.

JDK’yı tasarlayanlar Error sınıflarını JVM’e has uygulama tarafından üstesinden gelinemeycek “fatal” hatalar için tasarladıklarından, NoClassDefFoundError hatası da derleme sırasında işler yolunda iken runtime’da ilgili class(lar)ın kaybolması uygulamanın bir hatası olmaktan çok çevresel bir hata olarak görüldüğünden Error olarak ifade edilmiştir.

ClassNotFoundException ise muhtemelen uygulama geliştiricinin veya kullanıcının bir hatasından kaynaklanmaktadır ve uygulama tarafından “recover” edilmeye çalışılabilir bir hata olarak görüldüğü için Exception olarak tasarlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.